--> Parafia w Bujnach - ...z Carlo Maria Martinim wędruję po kartach Pisma Świętego

Każdego dni czytam, słucham i marzę Bogiem. Piątego listopada 2016 roku otwieram Dzieje Apostolskie (Dz7, 20-23) i Księgę Powtórzonego Prawa (Pwt 34, 7) "...wówczas urodził się Mojżesz, który był miły Bogu". Życie Mojżesza trwało 120 lat i podzielone jest w Biblii na trzy okresy. Każdy po 40 lat. Midrasz mówi o jego życiu: "Mojżesz żył 40 lat w Egipcie, Potem żył 40 lat w ziemi Madian i 40 lat służył w Izraelu".

Wyjątkowo harmonijna regularność, która powtarza się w Dziejach Apostolskich (Dz 7, 23-40), kiedy św.Szczepan mówi o życiu Mojżesza. Pierwsze 40 lat życia to szkoła faraona, a w drugim czterdziestoleciu postanawia poszukać swoich braci i znika na pustyni, a ostatnie 40 latrozpoczyna się wydarzeniem płonącego krzewu i kończy się jego śmiercią. Pytam siebie "Co charakteryzuje pierwszy okres jego życia ?" Dwie sprawy:
1. Opatrzność Boża czuwa nad Mojżeszem
2. Mojżesz otrzymuje staranne wychowanie.

Ocalenie Mojżesza z nurtów rzeki ukazuje Opatrzność Bożą i jej szczególną opiekę - Bóg go ratuje! Oto ma być zabity i wody mają go pochłonąć, a jednak zostaje uratowany i później otrzymuje doskonałe wykształcenie: "Wykształcono go we wszystkich naukach egipskich". Tekst mówi: "pase sofia" - "we wszelkiej mądrości", która obejmowała mądrość polityczną: doskonale zorganizowane państwo, gospodarczą mądrość:wspaniałą strukturę ekonomiczną, techniczną mądrość: piramidy - ogromne budowle i świątynie; w końcu mądrość kulturową: osobistą kulturęi sztukę życia. Oto bardzo ogólny zarys pierwszego okresy życia Mojżesza. Czy mam coś z Mojżesza ? Po pierwsze w mojej osobistej modlitwiemogę wyznać: w moim życiu doznałem szczególnej Opatrzności Bożej, w momencie mojej medytacji z wdzięcznością, z uwielbieniem i podziwem mogę pomyśleć o tej szczególnej Opatrzności, która mnie ocaliła w wodach chrztu, ocalanie wciąż trwa ! To samo mogę i wypada powiedziećo moim wykształceniu, o kulturze, o sztuce życia związanymi z naszą pielgrzymią drogą we wspólnocie Kościoła, z oazą chrztu...Gdzie byłbym jeśliby Pan nie wyciągnął swej ręki ?